خرید بک لینک
لوح تقدیر | تقدیرنامه
جعبه جیر لوح
رزرو آنلاین هتل خارجی
خرید سکه ساکر استارز
رزرو آنلاین هتل خارجی
چطور پسر یا دختری را عاشق خود کنم
خرید گیفت کارت
کولرگازی
خرید پیج اینستاگرام
ساخت استخر
کپسول آتش نشانی
طراحی لوگو
آموزش زبان انگلیسی
کولرگازی
کولرگازی ارزان
تبلیغات در شبکه های اجتماعی
وسترن یونیون
لوله استیل
مقاله وجود نابرابری های مختلف (اجتماعی – اقتصادی – سیاسی ) و آثار آن بر جامعه

نسیم دانلود

دانلود مقالات و پروژه های کاربردی

مقاله وجود نابرابری های مختلف (اجتماعی – اقتصادی – سیاسی ) و آثار آن بر جامعه

مقاله وجود نابرابری های مختلف (اجتماعی – اقتصادی – سیاسی ) و آثار آن بر جامعه

مقاله وجود نابرابری های مختلف (اجتماعی – اقتصادی – سیاسی ) و آثار آن بر جامعه

دانلود مقاله وجود نابرابری های مختلف  (اجتماعی – اقتصادی – سیاسی )  و آثار آن بر جامعه

مقاله وجود نابرابری های مختلف  (اجتماعی – اقتصادی – سیاسی )  و آثار آن بر جامعه
دسته بندی جامعه شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 19 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 37

وجود نابرابری های مختلف  (اجتماعی – اقتصادی – سیاسی )  و آثار آن بر جامعه

توسعه اقتصادی و نابرابری درآمد

سیمپسون[1] (1990) در خصوص رابطه بین نابرابری درآمد و توسعه اقتصادی می‌نویسد:

سه دیدگاه كلی در خصوص نابرابری بر ادبیات موجود حاكم است. در مدل اقتصادی نابرابری در مرحله اول رشد اقتصادی افزایش پیدا می‌كند، سپس به اوج می‌رسد و نهایتاً در مرحله آخر كاهش پیدا می‌كند. (كوزنتز[2] 1963). در طول مرحله اول رشد اقتصادی (1) طبقات ثروتمند با سرعت بیشتری نسبت به طبقات فقرا به جمع‌آوری و ذخیره ثروت می‌پردازند و نسبت به آنها تمایل بیشتری برای پس انداز نشان می‌دهند (2) شهرنشینی نابرابری خاصی ایجاد می‌كند. تجارت، افزارمندان و صنعت‌گران و طبقات صنعتی به عنوان قسمتی از اقتصاد پولی سریعاً رشد می‌كنند و این درحالی است كه تون بزرگی از طبقات روستایی و یا روستائیان سنتی خارج از اقتصاد پولی قرار می‌گیرند و نابرابری درآمد افزایش می‌یابد. در مرحله دوم رشد اقتصادی (1) تقاضا برای كار صنعتی از بین نیروی كار روستایی افزایش می‌یابد. (2) طبقات ثروتمند تمایل به حفظ وضعیت موجود مالی دارند و در سرمایه‌گذاری‌های باریسك بالا كمتر سرمایه‌گذاری می‌كنند و این در حالی است كه فقرا كه اغلب دارای سرمایه ناپایداری نیز می‌باشند بیشتر علاقمند به ترقی در بخش صنعت با پاداشهای بیشتری هستند و (3) تمایز دیگر درآمد اینكه بر عكس سطح درآمد، فقرا انگیزه بیشتری برای كار، ذخیره‌سازی و سرمایه‌گذاری دارند.

(آهلووالیا[3] 1976، چنری[4] و سیركوئین[5] 1975، اسیاك[6] 1981، كوزنتز 1976) (Simpson,1990: 682)

نظام سیاسی و نابرابری

دیدگاه دوم به تاثیر مستقیم نظام سیاسی ملتها بر نابرابری (درآمد) تأكید دارد (لنسكی[7] 1966). وی اینگونه بحث می‌كند كه نابرابری اقتصادی در جوامع تكنولوژیك از طریق تاثیر نظام سیاسی متاثر می‌گردد و با توازن قدرت در درون جامعه سیستم اقتصادی تاثیر مستقیمی بر نابرابری درآمد ندارد. در جوامع متكی بر زمین نابرابری زیاد بوده و در جوامع صنعتی شده نابرابری معنی‌داری ملاحظه نشده است اما نه تكنولوژی و نه ثروت ملل صنعتی بر كاهش نابرابری تاثیری ندارند. در جوامع صنعتی بخش بزرگی از آراء جوانان می‌تواند به طریق سیاسی علایق و باورهایشان را سازمان دهد و این در واقع از پیامدهای جوامع صنعتی است كه از طریق افزایش طبقات متوسط و كارگر صورت می‌گیرد. با گسترش بیشتر پایه‌های سیاسی، دولتها مجبور به توزیع عادلانه و صحیح خدمات و كالاها می‌باشند. رابط بین نابرابری درآمد و دموكراسی در طبقات جدید (متوسط و كارگر) و آزادی آنها نهفته است.

مطابق با نظر لنسكی (1966) دگرگونی در تمركز قدرت سیاسی ریشه در گسترش دانش و نیاز نخبگان به اقتدار در تغییر برای افزایش تولیدات نهفته است. مطابق با این دیدگاه، گسترش و افزایش دموكراسی بسته به تلاش و كوشش سیاسی برای گسترش ثروت ملل می‌باشد. لنسكی نهایتاً این فرضیه را مطرح می‌نماید كه در مواقعی كه ملت از آزادی‌های سیاسی كمتری برخوردار باشند، این قدرت در دست نخبگانی متمركز خواهد شد كه این قدرت را برای برتری و فواید اقتصادی بكار می‌گیرند. وی در ادامه می‌نویسد تنها زمانی نابرابری اقتصادی كاهش می‌یابد كه مشاركت سیاسی در بین تودة مردم و شهروندان افزایش یابد.

بسیاری از مطالعات در این زمینه معتقد به وجود رابطة متقابل خطی بین دموكراسی سیاسی و نابرابری درآمد می‌باشند (استاك[8] 1979، وید[9] 1981) و در مقابل برخی مطالعات نیز به وجود رابطة متقابل منفی بین دموكراسی و نابرابری می‌باشند (مولر[10] 1988، رابینسون[11](1977)، هویت[12] 1977). در مقابل برخی از محققین هیچ رابطه‌ای بین دموكراسی و نابرابری نیافته‌اند (بولن[13] 1981، بولن و جاكمن[14]1985).

وید (1982) با وارد نمودن متغیر سوم (تعداد جمعیت رای دهنده) به معادله، رابطة معنی‌دار منفی را بین متغیرهای دموكراسی و نابرابری گزارش نموده است. (Simpson,1990: 682-683).

 


[1] - Simpson

[2] - Kuznets

[3] - Ahluwalia

[4] - Chenery

[5] - Syrquin

[6] - Isaacs

[7] - Lenski

[8] - Stack

[9] - Weede

[10] - Muller

[11] - Rubinson

[12] - Hewitt

[13] - Bollen

[14] - Jackman

دانلود مقاله وجود نابرابری های مختلف  (اجتماعی – اقتصادی – سیاسی )  و آثار آن بر جامعه
+ نوشته شده در 2016-09-10 توسط سیما |